top of page

Ders Çalışırken Tam Konsantrasyon Sağlamak İçin 10 Önemli Adım

Güncelleme tarihi: 31 Ara 2020

  1. Öncelikle eğitim hayatınızı doğru bir şekilde sorgulamanız gerekiyor. Ders esnasında doğru bir şekilde dersi dinliyor musunuz? Ders anlatılırken başka şeylerle mi ilgileniyorsunuz? Ders anlatılırken önemli noktaları not alıyor musunuz? Sizler bu denilenleri doğru bir şekilde yaparsanız en önemli ve ilk altın kuralı gerçekleştirmiş olacaksınızdır.

  2. Ne zaman çalışmanız gerektiğini bilmeniz ve o gün çalışmaya karar vermeniz gerekiyor. Bu şekilde en doğru zamanı belirleyip ve bu zaman dilimine göre kendinizi ayarlamış olacaksınızdır.

  3. Uyku; her zaman için dikkat edilmesi gerekiyor. Dikkat edilmediği takdirde kişinin dirençliğini düşürüp enerji kaybına sebep olur ve dikkat bozukluğuna sebep olur.

  4. Nerede çalışacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Ders çalışacağınız alanın size uygun olması gerekiyor.

  5. Belirli bir ders programı oluşturun. Neye çalışacağınıza daha önceden karar veriniz. Sınav haftası veya sadece konu işlenen günlerde neye ne zaman çalışmanız gerektiğine karar vermeniz gerekiyor.

  6. Ders çalışmadan önce size gerekli olan araç ve gereçleri hazırlayınız. Ders çalışma esnasında size lazım olan araç gereçleri daha önceden hazırlayın. Hazırda yoksa da tedarik edin. Sizin daha etkili ders çalışmanız ve konsantrasyonunuzun bozulmaması için önceden hazırlıklı olmanız gerekiyor.

  7. Herkesin bünyesi değişkenlik gösterdiği için gece mi çalışmanız gerekiyor yoksa gündüz mü çalışmanız gerekiyor? Diye bir soru işareti belirlenebilir. Size tavsiyem hem gündüz hemde gece 2,3 defa denemeniz genel olarak size hangi saatin daha verimli olmasını sağlıyorsa o saatte çalışmanız en doğrusudur.

  8. Çalıştığınız konuları her zaman için tekrar ediniz. Tekrar etmek tekrar konuların üzerinden geçmek sizi mükemmelleştirir. Bir elmas misali sildikçe parıldar. Sizde çalıştıkça daha iyi öğrenmiş olursunuz bu durumda.

  9. Sürekli ders çalışma arada mola ver ve biraz rahatla. Bu şekilde daha çalışma tempon da düşmemiş olur. Daha sağlıklı daha doğru bir şekilde çalışmış olursunuz.

  10. Olumlu düşünün kendinize güvenin. Yapamam edemem demeyin. Özgüvenli bir şekilde hareket edin. Kesinlikle ders çalışırken kendinize olan güveninizden şüphe etmeyin. Bu şekilde daha etkili ve daha doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz.


#ders #çalışmak #konsantrasyon

406 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page